Saját történetünket szeretném megosztani most veletek. Talán számotokra is hasznosnak bizonyulnak soraim.
Lehet, hogy sokan nem tudjátok, de 12-18 éves kor közötti kórházban fekvő beteggyermek után is tud egy szülő méltányosságból gyermekápolási táppénzt igényelni, bizonyos feltételek megléte mellett.
JOGSZABÁLYOK:
Ez év júliusában (3hét) és augusztusában (2hét) kórházban fekvő gyermekem mellett tartózkodtam. Mindkét esetben felvételemet kértem az intézményeknél, hogy 24 órában csemetém mellett lehessek.
Nekem elhihetitek óriási szerencse, hogy mindezt megtudtuk oldani és együtt lehettünk a kórházban... borzalmas ellátásban részesült az első három hétben, ha nem vagyunk együtt, simán megmerem kockáztatni, hogy a háromból hat hét is lehetett volna...amikor egy beszélni nem tudó gyerektől azt kérték, hogy kiáltson, ha baja van, betegcsengő hiánya miatt, vagy több ízben mi jeleztük, hogy kérjük a gyerek gyógyszer adagját, mert elfelejtették kiosztani.. szerintem nem is kell tovább részleteznem... hihetetlen, de igaz!!!
Miután végre hazatérhetett gyermekünk az otthoni lábadozásának idejére is vele voltam (7 hét). Összesen 12 hétre igényeltem méltányossági gyermekápolási táppénzt, melynek hivatalos lezárására, a végzésre még most is várok.
Mivel ezen időszak alatt fizetés nélküli szabadságot kértem munkáltatómtól, kíváncsian várom a hatóság elbírálását ügyemben. Többen kérdezték, hogy miért nem mentem el erre az időszakra saját jogon táppénzre. Egyetlen egy nyomós okunk volt ezzel kapcsolatban, nem akartunk senkit sem pénzel megkenni. Megoldottuk mi magunk a családi költségvetés kérdését, és egyetlen egy orvosnak sem adtunk hálapénzt. Pontosan tudtuk, hogy gyermekünk gyógyulása hosszú folyamat lesz, így nem szórtuk feleslegesen a pénzt. Főleg nem olyan címen, hogy orvosok megkenése...vagy az ápolás kávéztatása. Hálásak voltunk, akiknek szerettük volna mindenkinek szóban megköszöntük a sok segítséget.
Szegeden a gyermeksebészeten senki sem érdemel többet annál, mint ami a bérjegyzékén szerepel....ez is sokkal több annál, mint amit valójában megérdemelne.
Budapesten, a Heim Pál Kórházban pedig ki van írva, jó nagy betűkkel, hogy hálapénzt nem fogadnak el.
Ez utóbbi lenne a követendő példa minden magyarországi eü. intézmény dolgozói számára, legyen az orvos, vagy bármilyen más munkatárs. Szégyen és gyalázat, hogy hivatása választása után még a kenőpénzre is fáj a foga az eü-s embereknek, tisztelet a kivételnek. (Én sem várok semmit sem a munkámért cserébe, pedig idegbajt rendszeresen osztogatnának, ha engednék nekik ;) )
Éppen elég gond az, ha valaki beteg... gyógyszerárak, ellátás, étrendváltoztatás, és még sorolhatnám, hogy milyen más egyéb jellegű plusz kiadások jelentkeznek, amire szintén szüksége van a betegnek, hogy jó esetben meggyógyuljon, vagy tünetileg kezelhessék...
Visszakanyarodva a méltányossági táppénzhez, tehát a következőkre van szükség igényléséhez:
https://egbiztpenzbeli.onyf.hu/nyomtatv%C3%A1nyok.html,
ezen a címen elérhető az alábbi nyomtatvány,
Igazolás a szülő részére a 18 éven aluli gyermekkel fekvőbeteg gyógyintézeti ellátása ideje alatt történő együtt tartózkodásának időtartamáról,
melyet a kórháznak kell kitöltenie, és átadnia a szülő részére a gyermek zárójelentésével együtt.
Szegeden a klinikán nem is tudtak ennek a nyomtatványnak a létezéséről. Még szerencse, hogy képben vagyok, és felvilágosítottam őket. Talán azóta másoknak is segítettek, eme ismeret birtokában...
Miután mind a két kórháztól megkaptam ezt az igazolást, én leadtam a munkáltatómnak, ahonnan továbbításra került a Magyar Államkincstárhoz. Az államkincstár részére küldenem kellett még egy 3 oldalas leírását, mindkét időszakról és mellékelnem kellett ezen időszakra férjem jövedelemigazolását is.
És a történet most kezdődik igazán.
Én jóhiszeműen azt gondoltam, hogy részemről ez a sztori ennyivel lezárva és a továbbiakban várom a hatóság elbírálásáról szóló végzést, postai úton. És némi ellátás folyósítását...
Múlt héten teljesen meglepődve kaptam kézhez, majd olvastam a Budapest Főváros Kormányhivatala Egészségbiztosítási Főosztály hiánypótlásra való felszólító levelét, melyben a következőket kérték még mellékelni, méltányossági gyermekápolási táppénzem elbírálásához:
1. Nyilatkozat arra vonatkozóan, hogy pontosan mettől meddig kérem a méltányossági gyermekápolási táppénz ellátás folyósítását - ezt korábban már megírtam a 3 oldalas nyomtatványon.
2. Csatoltak egy "Orvosi javaslat" elnevezésű nyomtatványt, melyet a gyermekorvosunkat kellett kitöltenie, a táppénzes állományban tartáshoz.
3. GYÁP-os igazolást (rózsaszín TP papír + a kutyanyelvek mellé, azaz folytatólagosan megírt 7 hetes igazolás) kellett vinnem, melyet visszamenőleg állított ki a gyerekorvosunk arra az időszakra, amikor már otthon erősödött csemeténk.
4. Ismét be kellett nyújtanom a fent említett igazolásokat, melyeket a fekvőbeteg intézetektől kaptam meg, pedig ezeket már beküldtem a Magyar Államkincstárnak a munkáltatómon keresztül.
Két órás utazás, körülbelül egy órás ügyintézés, valamint korábban körülbelül 40 perc gyermekorvosi ügyintézést követően ma végre sikeresen leadtam a hiányzó irataimat.
Most már csak remélni tudom, hogy kapunk is valamit a magyar államtól...
és remélhetőleg nem csak tapasztalatot!